Právě se nacházíte: Jak se připravit

Jak se připravit

Autor textu nenese žádnou zodpovědnost za text a případné neúspěchy v praxi čtenáře. Dobře se bavte a začněte aspoň třídit odpad a chodit pěšky.   

 

Z nabytých zkušeností musím říci, že na mém prvním přechodu s Henry Monfortem nebyl dostatečně připraven snad až na dva jedince bohužel nikdo.  Podle čeho soudím? Považoval jsem a považuji za minimální kriteria tato:

  • Když ne fyzické, tak alespoň mentální zdraví
  • Pracovat s vlastní energií a energií okolí formou jogy, čchi-kung a jiné na takové úrovni, abyste své tělo dobře znali, energii zvládali a byli schopni jí vnímat a efektivně s ní pracovat. Pracovat s vlastní intuicí.
  • živit se přirozenou rostlinnou stravou (rozumí se pouze čerstvá ovocná a zeleninová strava, ořechy, klíčky, obilí) alespoň jeden rok. 
  • živit se přirozenou rostlinnou stravou a jíst jedno jídlo denně po dobu jednoho měsíce těsně před vlastním přechodem

Na úvod je dobré shlédnout tyto filmy:

  • Na počátku bylo světlo, Matrix, Avatar, Cesta pokojného bojovníka
  • Nové video Viliama poltikoviče " Žijeme z energie, jsme energie " ke koupi zde: http://www.poltikovicovi.com/filmy-na-dvd/
  • Joachim M. Werdin – Životní styl bez jídla. Propracovaný průvodce přípravou. Zvláště zajímavá je kapitola o pránické výživě, hladovění a dlouhodobém půstu. 

Existují i jiné varianty v omezeném časovém období a je třeba o nich vědět, aby nás nezaskočily.

                Po absolvování vlastního (skupinového) přechodu si velmi dobře uvědomuji, proč je kladen důraz alespoň na uvedené minimální podmínky. Ony totiž díry v nich v průběhu procesu narostou jako pod lupou do obřích rozměrů a nejen to, stále se opakují, především na večer, kdy je mysl unavená a mohou vás obtěžovat celou noc. Mohou Vás také obtěžovat téměř každou noc a velmi často se budete potýkat s obsedantními myšlenkami a právě těmi, které jste si s sebou přinesli z nedostatečné přípravy. Většinou to může být třeba chuť na jídla, kterým byste rádi věnovali ještě pár chvil, restaurací, kde to bylo tak jedinečné, že by stálo za to se tam přece jen ještě jednou vrátit a podobně. Myšlenka, že až budete práničtí se tam honem podíváte, není tak úplně uspokojivá a budete si to možná denně připomínat a možná také cestu kudy se tam jde a s kým tam půjdete a co všechno si tam dáte a jak se předem budete programovat, že si to tedy budete moci dát a … mohli bychom pokračovat do nekonečna, protože to je právě ta obsedantní nevyřešená myšlenka z té nedostatečné přípravy.

Už chápete? V tomto musíte mít předem úplně jasno, jinak to nemá smysl. Dát si jen tak potom jídlo je něco opravdu jiného. Kromě jiných Vás mohou tyto myšlenky pronásledovat po celou dobu, než Vás téměř se 100% pravděpodobností vysíleného položí na záda. Tak právě proto. Vše je jen ve Vaší mysli, jak prosté a přece tolik složité. Mysl je třeba nejprve vyčistit a naučit se ovládat alespoň do té míry, abychom to zvládli.

Dnes si možná říkáte „tak to zkusím no co“.  Je to pouze o Vás samých a o vnitřní práci se sebou samým.

Jak tedy konstruktivně a systematicky začít a jak dlouho to bude trvat, aby to bylo jak to má být? Podle mého názoru, je minimum 2 roky a to je minimum s dobrým jogovým základem z předešlých let, nebo jiným systematickým tréninkem. Vy těžce nemocní, kteří nemáte dost času pro přípravu, dělejte co můžete v rámci svých možností a schopností. Věřte, že cesta vždy existuje a pokud máte víru a pevnou vůli, máte z poloviny vyhráno. 

 Jóga Vám může být skálopevnou oporou během celé cesty tímto velkým dobrodružstvím. Stojí rozhodně za to. Když se přechod na poprvé nepovede, máte již velmi dobrou přípravu a příště už bude chybět málo od předchozího kroku. Co zažijete a naučíte se, s kolika krásnými lidmi se v průběhu přípravy seznámíte, to jednoduše stojí opravdu za to. Klidně bych šel celou tu cestu znovu. Pro mne byla složitá, někdy namáhavá, plná nástrah a určitě ne zadarmo.  Co v tomto případě vložíte, mnohokrát zúročíte.

Konkrétně:

  1. Dříve se říkalo ve zdravém těle zdravý duch. Něco na tom je, ale v tomto případě je vhodnější říci „ pokud chceš ovládnout mysl, je třeba nejprve ovládnout tělo“. Negativní vlastnosti jako vztek, hněv, žárlivost, porovnávání a soupeření s ostatními, závist, projevy ega, sobectví, netolerance, komplexy a nevyrovnané vztahy především z minulosti, nebo ze vztahů  v rodině atd…. se budou projevovat velmi viditelně, protože po pránickém přechodu je člověk podstatně citlivější. Domnívám se, že v evropě je tyto vlastnosti možné zvládnout a pročistit pouze pomocí jógy systematickou a vytrvalou prací sám se sebou. Doporučuji jógu v denním životě, jako velmi spolehlivý a ověřený systém. Pamatujte si, že je třeba jednat s láskou, vírou a pokorou. I když se Vám povede přejít na pránickou stravu, budou Vás negativní vlastnosti každý den sžírat až do morku kostí a budete pro nejbližší okolí neakceptovatelní. Budete výbušní, nesnášenliví a podrážnění. Je na místě být co nejčistější v myšlenkách, pocitech, slovech i činech.
    Nenásilnou a systematickou formou pročišťujte tělo, mysl i vědomí. Budete to potřebovat.

    Co s tím a jak na to?
    Na základě mnohaleté praxe mohu doporučit naprosto jednoznačně asi nejpropracovanější a nejrozšířenější systém jógy po celém světě s dlouholetou tradicí a hlavně pod vedením skutečného žijícího seberealizovaného indického mistra jogy Višvaguru Paramhanse Swami Mahešvaranandy ( jeden z nejvyšších duchovních představitelů světa)  pod registrovaným mezinárodním názvem „ Jóga v denním životě“.  www. joga.cz .S tímto systémem si můžete být naprosto jistí, že Vás velmi kvalitně, systematicky a všestranně připraví na vše, co potřebujete.
    Při pránické stravě je naše vědomí je čiré bez vlivů emulgátorů a dalších zbytečností ovlivňující celou naší bytost. Budeme mít možnost přímo pracovat s energií okolí, navázat s ní téměř intimní vztah, se vším co nás obklopuje. Už není dvojnost a praktikovat pohled na bytí, jako jednoty, především na úrovni energetické a jednotného kvantového pole je teď a tady. Jedeme pořád dál a máme na to i podstatně více času. Naučte se vědomě žít každým okamžikem a hlavně žít přítomností. Pránická strava je pro člověka, který chce být ať z jakéhokoliv důvodu pránický.  Zjemnění smyslů, rozšíření vědomí atd. je velice podobné, jako kdybyste byli rok jen na živé stravě. jste-li schopni se stravovat živou stravou ( viz. kapitola živá strava) jednou denně a alespoň jednou týdně držet půst, budete krásné čisté bytosti i bez pránické stravy.
  2. Doporučuji v průběhu přípravy cvičit nejméně dva, lépe tři roky pravidelně podle systému
    www.joga.cz. Kurzy v jogy v denním životě jsou po celé ČR i SR téměř v každém městě. Seznam měst najdete na výše uvedeném odkazu. Veškeré kurzy smí vést pouze zkušení certifikovaní cvičitelé, kteří musí být pravidelně proškolováni. Je zde tedy zaručena velmi vysoká kvalita a systematické vedení.
    Jedna věc je u jógy v denním životě velkou předností: provede vás očistnými technikami, které považuji v přípravě za naprosto nezbytné. Jedná se především o neti… výplach nosu, dále úplnou očistu trávicího traktu zvaný šankprakšalana. Ta se provádí alespoň poprvé pod odborným dohledem, nejdříve však po roce pravidelného cvičení jogy a v neposlední řadě také jaterní očistu, kterou je velmi vhodné provést alespoň 4x pro úplné očištění jater a žlučníku ( viz kapitola odkazy). Až budete mít toto za sebou, poznáte sami.
    Velmi se zjemní vaše chutě, citlivost, chování, pokožka, omládnete, zmizí ekzémy, alergie, mnoho komplexů a další neduhy spojené s dnešním civilizačním uměle vytvořeným shonem za růstem hrubého domácího produktu, nebo jiným vykonstruovaným blábolem.
  3. Během pravidelného cvičení jógy začněte se živou stravou.
    Více v kapitole živá strava.

    Půsty
    Kromě živé stravy, která vás velmi dobře zjemní, pročistí, na mnoha úrovních uzdraví, výborně zpestří a upraví vaší stravu jsou skvělou přípravou krátkodobé půsty.
    Jednou týdně jeden den, nejlépe pondělí, nebo čtvrtek. Začít je dobré s půstem při kterém se od rána pije jen voda, během dne pokud to ze začátku nevydržíte můžete jíst jakékoliv ovoce, ale jen v takové míře, abyste neumřeli hlady, nejlépe jablko, banán, nebo cokoliv čerstvého. První a jediné, avšak lehké jídlo se jí kolem 17 hodiny. Během celého dne je třeba dostatečně pít alespoň dva litry vody.
    Až si budete bezpečně jisti, že máte takovéto půsty plně pod kontrolou, nejdříve však po jednom měsíci, můžete začít provádět půsty 24 hodinové, kdy se celý den pije pouze voda a  začíná se jíst až druhý den lehká snídaně.
    I přes to, jak je lidský organismus dynamický, zvyká si určitou dobu a pokud ho něco rychle naučíte, respektive na něm něco rychle vyzkoušíte a ono se to zrovna povede, velmi rychle se to vrátí zpět do normálního stavu a organizmus na to bude reagovat jako na věc, která není standardní a nebude jí akceptovat. Tyto čtyřiadvacetihodinové půsty doporučuji provádět určitě celý poslední rok přípravy.
    Delší určitě ne, to je kontraproduktivní ve smyslu přípravy a přechod na pránickou stravu je následně složitější, protože organismus je zmatený a neví, co po něm chceme.  Pokud je člověk pouze na živé stravě, detoxikace trvá běžně dva roky. Užitečné je si během posledního roku nejméně jednou dopřát alespoň třídenní kůru ( ne delší než sedm dnů) , kdy se budete stravovat pouze šťávami. Šťáva znamená vylisovaná tekutina z čerstvého ovoce nebo zeleniny naředěná z 30-50% vodou, jsou relativně těžké na trávení. Není vhodné jí pít příliš velké množství najednou. Konkrétně například 3x denně po dvou deci. Výborná kombinace je: jablko, mrkev, řepa. Můžete přidat cokoliv zeleného jako špenát, salát atd. Štávy mi velmi pomohly vyrovnat si chutě. Po velmi krátkém období jsem už neměl extrémní chutě na sladké, nebo nějaké jídlo. Praktické je chození na boso, více Vás to spojí se zemí. Výborným doplňkem chůze naboso jsou barefoot boty, které určitě znáte viz zde: www.dupydupy.cz  

Za zásadní součást pránické stravy považuji co nejvyšší míru odevzdání se nejvyššímu principu a to ještě před tím, než se samotnou pránickou stravou vůbec začnete. Dostatečná praxe je předpokladem úspěchu. Můžeme to nazvat jakkoliv, např. víra, láska, oddanost, služba bohu atd. Jsem přesvědčen, že bez toho to nejde. Samotná víra nestačí, je důležitá aktivní praxe. Jak taková praxe vypadá poznáte např. na józe, či-kungu atd...    

Velmi častým problémem, jak jsem již vícekrát zmínil, je boj s neutěšenými chutěmi.

Panuje obecný názor, že to je ve spojitosti s duchovním vývojem. Především ve smyslu čím jste dál, tím menší a vyrovnanější chutě.  Nelze to však jednoznačně říci a je to spíše laický první pohled na věc.

Problematika stravy mne dovedla až k parazitům v těle a očistným kůrám. Mohu s jistotou konstatovat, že zásadní podíl na chutích mají právě paraziti nejen ve střevech, ale v celém těle. Je to komplexní věc, kterou nelze zobecňovat, protože co člověk to unikát, doporučuji následující samozřejmě s dostatečnými časovými prodlevami a s ohledem na Vaše zdraví.

Základním předpokladem, i když ne pravidlem, je vegetariánství. Zásadní podmínkou je zdravotnmí stav, který Vám toto celé dobrodružství umožní. Jak to poznáte ? Zeptejte se svého obvodního lékaře. 

1.)    jaterní očista ( opakovaně) viz. kapitola odkazy

2.)    pokud jste toho schopni tak šankprakšalána  (opakovaně), viz. jóga v denním životě

3.)    Balíček Jukl, což je přírodní cestou odparazitování ( hřebíček, pelyněk, ořešák královký – trojčátko) viz. internet

4.)    Pravidelné klystýry ( každých 14 dnů ), nestanoví –li lékař jinak.

Kromě klistýrů musí být interval mezi jednotlivými kůrami min. 30 dnů !

 

Velký skok k lepšímu na Vaší mentální úrovní může pomoci provést absolvování semináře metody RUŠ s Evičkou a Karlem Nejedlým. Jedá se o přímou a rychlou metodu odbourání především skrytých bloků i z dětství, komplexů, zlozvyků, strachů, zažitých vzorců a dalších. Metodu RUŠ nelze srovnávat například s jógou. Jedná se o samostatnou velmi přínosnou metodu.

 

 

 

 

                             

 

 

 


Přihlásit se